eurohockey.pl Proces

Puch, czy półpuch? Co lepiej sprawdza się w pościeli i na co warto postawić przy wyborze?

producent kostki brukowej

Stając przed wyborem odpowiedniej pościeli, często zastanawiamy się jakie powinno być jej wypełnienie. Sugerujemy się ceną jako wyznacznikiem niskiej bądź wysokiej jakości. Jednak nie zawsze pościel z wysokiej półki cenowej będzie znacząco odbiegała jakością od pościeli ze średniej półki. I nie zawsze Pościele najtańsze będą tymi najgorszymi. Czym więc, jak nie ceną, kierować się przy wyborze pościeli? Przede wszystkim tym, jakie jest jej wypełnienie.

Współcześnie najpopularniejszymi rodzajami pościeli są te wykonane z puchu i półpuchu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że kołdra powinna być przede wszystkim lekka, ciepła i powinna przepuszczać powietrze – a więc powinna być naturalna. Najlżejszym i najcieplejszym rodzajem kołder są kołdry puchowe, wykonane zwłaszcza z puchu gęsiego, który uznawany jest za najbardziej sprężysty. Puch kaczy jest nieco cięższy, ale też zdecydowanie tańszy. Jeszcze tańszym rozwiązaniem jest półpuch, będący mieszanką puchu z pociętym grubszym pierzem.

Istotny wpływ na cenę kołdry ma ilość zastosowanego wypełnienia. Im kołdra ma wypełnienia więcej, tym jest zarazem cięższa i droższa. Standardowa kołdra o wymiarach 155×200 cm mieści około 2 kilogramy puchu. Dla porównania, najlżejszy rodzaj tego typu kołdry mieści 1,2 kilograma puchu. Kołdry puchowe należą do najdroższych rodzajów kołder.

Charakteryzuje je delikatność i miękkość. Należą do jednych z najcieplejszych i zarazem jednych z bardziej lekkich rodzajów kołder. Puch nie sprawdzi się jednak w poduszkach, ponieważ ma tendencję do „zbijania się”. Idealnym wypełnieniem do poduszek jest półpuch. Poduszki wypełnione półpuchem są grubsze i bardziej sprężyste.

W ich przypadku, stosunek puchu do pierza najczęściej wynosi 20% do 80%.