eurohockey.pl Proces

Osoby 50 na rynku pracy

Bezrobocie to bardzo poważny problem, który niestety dotyka coraz większą część populacji. Najwięcej mówi się obecnie o ludziach młodych, często po studiach, którzy pomimo swojego wykształcenia nie potrafią znaleźć zatrudnienia. Jednak sytuacja nie wygląda również bardzo pozytywnie, jeśli chodzi o osoby po 50. Często w firmach, w których pracowali całe życie następują masowe zwolnienia, a ich sytuacja naprawdę diametralnie się pogarsza.

Najgorszy jest fakt, że osoby 50 , które nagle zostają bez pracy są praktycznie niedostosowane do współczesnych wymagań rynku. Często konieczne okazują się dodatkowe kursy lub nawet przekwalifikowanie, a niektórych po prostu na to nie stać. Na szczęście pojawił się nowy projekt, mający z założenia poprawić sytuację takich ludzi. Zakłada on, że samorządy mogą nakazać zatrudnianie osób w wieku 50 zawarty w klauzuli społecznej.

Często jednak ta możliwość jest niewykorzystywana przez lokalne władze i podobnych klauzul się nie zawiera, przez co pozostają one niewykorzystaną szansą, a sytuacja tych ludzi nadal pozostaje trudna.