eurohockey.pl Proces

Dzieci muszą znać granice

Niektórzy uważają, że nie należy dzieciom wyznaczać granic, że nie powinny one słyszeć zakazów. Według tych ludzi, to je ogranicza, niszczy ich kreatywność i powoduje, że dzieci nie mogą być tak do końca sobą, bo muszą spełniać wymagania dorosłych. Prawda jest jednak inna. Dzieci przede wszystkim potrzebują poczucia bezpieczeństwa i tego, że ktoś się o nie troszczy.

Jeśli mają jasno wyznaczone granice, to wiedzą co jest dobre a co nie, a to oznacza, że łatwiej jest im się odnaleźć w świecie i czuć bezpiecznie. Oczywiście to oznacza, że dorośli też muszą te granice mądrze wyznaczać.

Bądźmy konsekwentni

W wyznaczaniu granic, niezwykle ważne jest to, aby były one jasno ustalone. Dziecko musi dokładnie wiedzieć, co może robić, a czego nie może, bo jest to dla niego nieodpowiednie.

Dodatkowo musimy być przy tym konsekwentni. Jeśli nie pozwalamy czegoś dziecku robić, bo wiemy że jest to dla niego złe. To nie zgadzajmy się sporadycznie na takie sytuacje, bo ktoś inny się zgodził. W ten sposób tylko niepotrzebnie namieszamy dziecku w głowie i sprawimy, że wychowywanie go będzie jeszcze trudniejsze.

Co więcej, trzeba tutaj powiedzieć, że takie mądre wychowanie polega również na tym, że tam gdzie dziecko nie ma zakazów, pozwalamy mu działać, ale jednocześnie cały czas pilnujemy i jesteśmy gotowi do pomocy, ale tylko wtedy, gdy ono nam to zasygnalizuje. Nie próbujmy wyręczać naszego dziecka na siłę.

Będzie nas sprawdzało

Nawet jeśli jakieś granice istnieją od dłuższego czasu i dziecko powinno być do nich przyzwyczajone. To musimy się liczyć z tym, że co jakiś czas będzie nas sprawdzało.

Będzie patrzyło na ile może sobie pozwolić, będzie próbowało wymusić na nas przesunięcie tych granic. Jeśli wiemy, że jest jeszcze na to za małe, jeśli mamy pewność, że te granice muszą pozostać takie jakie są, to koniecznie musimy się ich trzymać. Z czasem dziecko odpuści i zrozumie, że nie zmieni naszej decyzji. Ale możemy być pewni, że dzięki temu, będzie miało potwierdzenie, że jego świat jest bezpieczny i nadal taki jakim go zna.

Koniecznie zobaczmy jak możemy stawiać granice dzieciom, tak aby mieć pewność, że będzie to dla nich zrozumiałe. Oczywiście musimy się też uzbroić w cierpliwość, bo zanim dziecko je przyswoi minie trochę czasu, a później jeszcze nie raz będzie sprawdzało, czy nic się w tej kwestii nie zmieniło i czy te ustalone granice nadal obowiązują. Najlepsze co możemy zrobić w tym momencie to być konsekwentnym i nie zmieniać decyzji pod wpływem prób wymuszania stosowanych przez dziecko.