eurohockey.pl Proces

Akryl kontra wełna. Który materiał jest bardziej odpowiedni do naszej sypialni (poszewki, prześcieradła, koce, etc.)?

www.htgra.pl

Przed zakupem poszewek, prześcieradeł, koców i innych elementów wyposażenia sypialni, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Bardzo częstym materiałem wykorzystywanym do produkcji akcesoriów sypialnianych jest akryl. Akryl jest materiałem syntetycznym imitującym wełnę. Jest bardzo powszechnie wykorzystywany przez producentów z uwagi na jego kilkukrotnie niższą cenę w porównaniu do wełny naturalnej.

Jednak w parze z niższą ceną idzie o wiele niższa jakość. Akryl jest materiałem bardzo szybko zużywającym się. Po kilku praniach, prześcieradło czy poszewka z tego materiału będzie już bardzo zużyte. Dodatkowo akryl bardzo słabo wchłania wilgoć.

Sypiając pod poszewką z akrylu, nasze ciało będzie się pocić o wiele szybciej, a sam materiał nie będzie w stanie wchłonąć potu. Ponadto materiał ten bardzo łatwo się elektryzuje i jest łatwopalny. Niektóre badania dowodzą nawet, że jest przyczyną powstawania chorób nowotworowych. Z drugiej strony mamy naturalną wełnę.

Produkty z niej wykonane nie zawsze muszą być droższe od produktów wykonanych z materiałów syntetycznych. W dzisiejszych czasach o wiele trudniej jest znaleźć na sklepowych półkach produkty wykonane z naturalnej wełny. Nie jest to niemożliwe, jednak wymaga trochę więcej czasu i świadomości. Wełna jest materiałem bardzo dobrze izolującym i odprowadzającym wilgoć.

Poszewka na poduszkę i pościel wykonane z tego materiału, o wiele lepiej poradzą sobie m.in. z wchłonięciem nadmiaru potu. Dodatkowo, wełna nie absorbuje szybko zapachów, a jej łuskowatość powoduje, że do pewnego stopnia oczyszcza się sama.

Wyposażenie sypialni wykonane z naturalnej wełny nie będzie wymagało tak częstego prania i odświeżania, jak w przypadku akcesoriów wykonanych z syntetycznych materiałów.